Historie kabelek

Historie kabelek

Moderní kabelky tvoří nedílnou součást světa módy. Praktická pomůcka, bez které se neobejde žádná žena, je nejen ochráncem ženiných tajemství, ale také důležitým symbolem jejího postavení a stylu. Nebylo tomu tak ale vždy.

Počátky kabelek

Zatímco termín kabelka se poprvé objevuje až na začátku 20. století, první zobrazení váčků a příručních zavazadel podobných kabelkám pochází již od starých Egypťanů. Jejich hieroglyfy popisují váčky ze surové kůže nebo látky, které se nosili v ruce nebo připevněné k pasu  a přenášely se v nich cennosti a mince. A jedna perlička – tyto váčky nosili výhradně muži.

14. a 15. století – Středověk – rovnost mužů a žen

Ve čtrnáctém a patnáctém století ještě lidé neznali kapsy, a tak si muži a ženy připevňovali stahovací váčky k bokům na opasek, ze kterého visely na dlouhé šňůře, nebo je nosili přehozené přes rameno. To se lišilo v závislosti na tom, co bylo právě v módě a na životním stylu a stavu majitele či majitelky. Lidé v této době také začali své váčky a mošny zdobit šperky a výšivkami a ke slovu se dostaly i drahé materiály, jako bylo hedvábí. Majitelka takového předmětu tím dávala najevo své bohatství.

Není asi třeba dodávat, že tyto křehké předchůdkyně kabelek nebyly příliš praktické. A navíc – pokud si někdo mohl dovolit tak drahou záležitost, mohl si dovolit sluhy, kteří mu jeho věci nosili. Portréty nejbohatších a nejvlivnějších lidí té doby často zobrazují předmět, který by se dal nazvat módní kabelkou.

16. a 17. století – Skryté kabelky Alžbětinské éřy

Ženské šaty této doby narostly do neuvěřitelných rozměrů a ženy začaly nosit kabelky pod sukněmi. Kabelka doslova zmizela na několik desítek let z očí a v oblasti vzhledu tak nedocházelo prakticky k žádným výraznějším změnám. Výšivky, drahokamy a hedvábí sice nezmizely úplně, ale často byly nahrazeny praktičtějšími materiály, jako je kůže. Muži se dočkali kapes u kalhot, a tak se kabelky staly výlučně ženskou záležitostí.

A stejně jako dnes, i v té době byl obsah kabelky ženiným výsostným, téměř mysteriózním tajemstvím, které bylo navíc bezpečně uschováno pod její sukní.

18. a 19. století – Zpátky na světlo

Nabírané sukně s obručemi pomalu vycházely z módy a přiléhavé oblečení neumožňovalo skrývat kabelky pod šaty. Žádná žena už si nechtěla kazit útlé tvary své postavy objemnými váčky pod oblečením a světlo světa tak spatřily první kabelky, jak je chápeme dnes – drželi se v ruce a byly nejen praktickým pomocníkem, ale i módním doplňkem k oblečení. Ženy si pořizovaly různé kabelky pro různé příležitosti a nosily v nich parfémy, vějíře, čichací soli nebo navštívenky.

V 19. století navíc došlo k rozmachu železnice a cestující začali stále více vyžadovat zavazadla, která nebyla určena pro cestování na koních a v kočárech. Význam kabelky jako praktického  módního doplňku žen tak začínal nabírat na síle.

1. polovina 20. století – Netradiční materiály a tvary

Velká rozmanitost tvarů, barev a použitých materiálů umožnily ve dvacátých letech minulého století doslova masové rozšíření tohoto doplňku mezi ženy všech vrstev. Ve vzhledu kabelek se silně odrazilo objevení hrobky faraóna Tutanchamona – u módních kabelek se dostaly ke slovu vzory vycházející ze starověkého Egypta.

V době druhé světové války byla všechna odvětví lidské činnosti ovlivněna nedostatkem kovu a kůže. Výrobci kabelek tak začali využívat plastů a dřeva. Byl to začátek mnoha let zkoumání nekonvenčních materiálů a tvarů.

1950 – 2000 – Významní návrháři, technologický pokrok a nové materiály

V padesátých letech si někteří návrháři vydobyli reputaci vytvořením odvážných, krásných a elegantních kabelek. Vznikly významné návrhářské domy jako Chanel, Louis Vuitton nebo Hermes, jejichž kabelky se staly vzorem pro mnoho dalších generací módních návrhářů.

Začátkem šedesátých let nastal v zájmu o kabelky značný útlum. Nová kultura je odmítla jako příliš formální a nehodící se pro nový styl života. Návrháři byli ale vždy přizpůsobiví a světlo světa tak spatřily kabelky s „funky“ vzory s jasnými barvami.

Druhá polovina dvacátého století také přinesla ohromný skok v technologiích a zavádění nových materiálů a textilií, z nichž jsou kabelky vyráběny, dopomohly k tomu, aby se kabelky staly nedílnou součástí výbavy každé moderní ženy. Do popředí se dostalo například nepromokavé plátno, syntetické materiály kosmického věku nebo nepravá kůže. Vylepšené výrobní procesy také znamenaly snížení cen kabelek a vy si tak dnes můžete pořídit kabelky za přijatelné ceny.

Moderní kabelka

Kruh vývoje kabelek se uzavřel na začátku nového tisíciletí, kdy se o slovo přihlásily opět kabelky pro muže – tak, jako tomu bylo v dobách prvního doloženého výskytu tohoto zavazadla ve starém Egyptě.

Co vzniklo jako praktická pomůcka pro muže a ženy pro přenášení potravy, nástrojů a peněz se postupem času vyvinulo v záležitost, která může zásadním způsobem vylepšit, nebo naprosto zničit styl člověka.

Budoucnost kabelek

Co můžeme očekávat v budoucnosti? Pravděpodobně dojde k využívání stále modernějších materiálů a stejně jako v dalších odvětvích módy budou návrháři čerpat z historie. Jistě dojde k dalšímu nárůstu množství tvarů a vzorů kabelek, aby si ženy, a nejspíše i muži, měli z čeho vybírat. Kabelka v každém případě zůstane velmi užitečným pomocníkem pro každou příležitost.

V naší nabídce naleznete již dnes širokou nabídku módních kabelek za přijatelné ceny. Přejeme vám příjemné a pohodlné nakupování a těšíme se na vaši další návštěvu.

 

Kontakt

777900473
777900473

Facebook

Nákupní košík

Položky:
Cena:
0
0 Kč

Přihlášení

Nemůžete vyplnit toto pole